Postępowanie sądowe bywa niezwykle stresującym doświadczeniem, nawet jeśli sprawa, która się toczy przed sądem nie dotyczy sytuacji traumatycznych. Osoby, które mogą sobie pozwolić finansowo na reprezentację prawną mają oparcie w profesjonalistce lub profesjonaliście. Jednak czasami poza pomocą merytoryczną lub w przypadku jej braku, przydaje się po prostu wsparcie osoby bliskiej.
Zazwyczaj, taka bliska osoba, może uczestniczyć w rozprawie czy posiedzeniu sądu w charakterze publiczności. Jednak z różnych powodów, które sąd uzna za uzasadnione może wyłączyć jawność i wtedy na sali pozostają ściśle określone osoby. W prawie istnieje jednak możliwość ustalenia osoby zaufanej / wskazanej, którą może stać się nasza bliska osoba z wyłączeniem nieletnich i świadków w sprawie.
Co może robić osoba zaufania / wskazana?
Poza swoją obecnością i dodawaniem tym otuchy – nie za wiele. Podobnie jak publiczność, siedzi w ławce i spokojnie obserwuje przebieg wydarzeń. Może notować.
POSTĘPOWANIE KARNE
Art. 361. KPK
§ 1.W razie wyłączenia jawności mogą być obecne na rozprawie, oprócz osób biorących udział w postępowaniu, po dwie osoby wskazane przez oskarżyciela publicznego, oskarżyciela posiłkowego, oskarżyciela prywatnego i oskarżonego. Jeżeli jest kilku oskarżycieli lub oskarżonych, każdy z nich może żądać pozostawienia na sali rozpraw po jednej osobie.
§ 1a. Podczas czynności z udziałem pokrzywdzonego przeprowadzanych na rozprawie z wyłączeniem jawności może być obecna osoba przez niego wskazana.
Osoba wskazana dla osoby pokrzywdzonej to nowość. Norma weszła w życie 15 sierpnia 2023r. czyli kilka dni temu! Trzeba pamiętać, że może ona uczestniczyć, „jeżeli nie uniemożliwia to przeprowadzenia czynności albo nie utrudnia jej w istotny sposób” (Art. 299a. KPK).
POSTĘPOWANIE CYWILNE
Art. 154. KPC
§ 1. Podczas posiedzenia odbywającego się przy drzwiach zamkniętych mogą być obecni na sali: strony, interwenienci uboczni, ich przedstawiciele ustawowi i pełnomocnicy, prokurator oraz osoby zaufania po dwie z każdej strony.
Dobrze pamiętać, że nie tylko Ty masz prawo do obecności osoby zaufanej, ale także druga strona!
Jak zgłosić obecność dodatkowej osoby?
Na początku rozprawy sąd będzie sprawdzać obecność. Osoba, która przyjdzie, by okazać Ci wsparcie powinna zabrać dokument tożsamości i usiąść w miejscu przeznaczonym dla widowni. Gdy nadejdzie jej kolej przy sprawdzaniu obecności może powiedzieć, że jest Twoją osobą zaufania / wskazaną. Jeśli masz reprezentację prawną, warto uzgodnić z adwokatką czy radczynią, że ktoś z Tobą będzie – sprawy się między sobą różnią, a osoba, która Cię reprezentuje może mieć opinię na ten temat znając szczegóły Twojej sytuacji. Można zgłosić także udział osoby poprzez wniosek pisemny (nie jest to bardziej lub mniej ważne zgłoszenie, ale może się zdarzyć, że w danym sądzie jest jakiś konkretny zwyczaj).
Uwaga! Może się zdarzyć, że sąd mimo wszystko wyprosi osobę, bo tak postanowi. Dobrze jest zachować spokój i być na taką ewentualność przygotowaną psychicznie.